Del | Tilbake | Skriv ut | Tips en venn

Været på Hedmarksvidda

Vær og temperatur på Hedmarksvidda er ofte nokså forskjellig fra forholdene nede i bygda. Både skiløpere og brukere av Hedemarksvidda sommerstid , men også andre interesserte, ønsker opplysninger om vær og temperatur i området.

Velg den informasjonen du ønsker fra menyen til venstre. Les også informasjon om målingene, der vil du finne forklaring av hva de forskjellige målingene betyr.

Værstasjonen er satt opp og drives på dugnad. Les mer om finansiering og drift her. Ønsker du å støtte arbeidet med værstasjon og andre tiltak som HHT driver for å legge til rette for friluftsliv, kan du bli medlem i HHT.

Hvor varmt/kaldt, tørt/vått og vindfullt har det vært på Stenfjellet?

Temperaturer 2009 sammenlignet med gjennomsnitt 2005 - 2009 Klikk for å se diagrammet i full størrelseNedenfor kan du finne maksimums-, middel- og minimumsverdier for Stenfjellet, på grunnlag av detaljerte værdata for 2005 - 2009. Vi har også sammenlignet 2009 med de foregående årene. Begynnelsen og slutten av 2009 var kjølig, mens det på forsommeren var forholdsvis høye maksimumstemperaturer. Juli var våt og kjølig.  

Les mer

Detaljert værstatistikk for 2005 - 2009

I denne artikkelen gjengis detaljerte diagrammer for registrerte værdata målt på HHTs værstasjon på Stenfjellet i perioden 2005 - 2009. Om du lurer på om hvor "normalt" været er sammenlignet med andre år, kan du kanskje finne svaret her.   
Les mer

Bredbånd på Stenfjellhytta

30.11.2007: Det er nå installert bredbånd på Stenfjellhytta. Hensikten er å få en stabil overføring av bilder og data fra værstasjonen. Om ønskelig kan internettforbindelsen også benyttes av vertskapet og ved arrangementer på hytta.
Les mer

Værvarsel for de neste ti døgn

MeteogramMeteorologisk institutt og NRK har etablert et nytt nettsted med værinformasjon. Blant annet finnes helt detaljert oversikt over varselet for nærmeste 48 timer (bl.a. meteogram), 10-dagersvarsel, værradar med mer

Vi har lagt snarvei til noen av de mest aktuelle stedene lokalt.

Les mer

Været i 2006 - målt på Stenfjellet

2006Temperatur-detaljer.gifTemperaturene varierte mellom minus 17,3 og pluss 25,9 grader. Høyeste målte vindstyrke var 17,9 m/s. Mest nedbør på en dag falt det den 3. september med hele 57,9, mens målt årsnedbør var 972,9 mm.

Les mer

Månedsdiagrammer for værinteresserte

ManedsdiagramFor de som ønsker å vite hvordan været har vært, legger værstasjonen nå ut diagrammer for inneværende og forrige måned.
Les mer

Et år på Stenfjellet

Inntrykk fra kameraet på Stenfjellet gjennom et år er samlet i en bildeserie. I bildeserien kan du følge vekslinger i årstider, vær, belysning og snøforhold. Se dato øverst til venstre på hvert bilde. Bildene er lagt inn i et program (exe-fil) som du kan laste ned og kjøre på egen PC.

Les mer